Q. Normality of $0.2\, M\, H _{2} SO _{4}$ is_____

Solution:

For sulphuric acid, Normality $=2 \times$ molarity
$=2 \times 0.2=0.4$

Chemistry Most Viewed Questions

9. One atom of an element weighs $ 1.8\times 10^{-22}g$ . Its atomic mass is

Manipal 2009 Some Basic Concepts of Chemistry