- Tardigrade
- Question
- Chemistry
- From given following equations and ΔH° values at 298K, determine the enthalpy of reaction (in kJ.:- C2H4(.g.)+6F2(.g.) arrow 2(CF)4(.g.)+4HF(.g.);(ΔH)o= ? H2(.g.)+F2(.g.) arrow 2HF(.g.);(ΔH)1° =-537kJ C(. s .)+2F2(.g.) arrow (CF)4(.g.);(ΔH)2° =-680kJ 2C(. s .)+2H2(.g.) arrow C2H4(.g.);ΔH30=52kJ
Q.
From given following equations and $ΔH^\circ $ values at $298K,$ determine the enthalpy of reaction (in $kJ\left.:-$
$C_{2}H_{4}\left(\right.g\left.\right)+6F_{2}\left(\right.g\left.\right) \rightarrow 2\left(CF\right)_{4}\left(\right.g\left.\right)+4HF\left(\right.g\left.\right);\left(ΔH\right)^{o}=$ ?
$H_{2}\left(\right.g\left.\right)+F_{2}\left(\right.g\left.\right) \rightarrow 2HF\left(\right.g\left.\right);\left(ΔH\right)_{1}^\circ =-537kJ$
$C_{\left(\right. s \left.\right)}+2F_{2}\left(\right.g\left.\right) \rightarrow \left(CF\right)_{4}\left(\right.g\left.\right);\left(ΔH\right)_{2}^\circ =-680kJ$
$2C_{\left(\right. s \left.\right)}+2H_{2}\left(\right.g\left.\right) \rightarrow C_{2}H_{4}\left(\right.g\left.\right);ΔH_{3}^{0}=52kJ$
Solution:
$ΔH^\circ =2\times ΔH_{1}^{0}+2\times ΔH_{2}^{0}-ΔH_{3}^\circ $
$=2\times \left(\right.-537\left.\right)+2\times \left(\right.-680\left.\right)-52$
$=-2486kJ$
Questions from NTA Abhyas 2020
1. Volume of $0.1 \, \text{M}$ $\text{H}_{2}\text{S}\text{O}_{4}$ required to neutralize $30 \, \text{m}\text{L}$ of $0.2 \, \text{N}$ $\text{N}\text{a}\text{O}\text{H}$ is
Redox Reactions
2. The lanthanide contraction is responsible for the fact that
The d-and f-Block Elements
3. The alkene C6H10 producing OHC(CH2)4CHO on ozonolysis is:
Hydrocarbons
4. The final step for the extraction of copper from copper pyrite in Bessemer converter involves the reaction-
General Principles and Processes of Isolation of Elements
Chemistry Most Viewed Questions
1. If for a certain reaction $\Delta_{r}H$ is $30\, kJ\, mol^{-1}$ at $450 \,K$, the value of $\Delta_{r}S$ (in $JK^{-1}\, mol^{-1})$ for which the same reaction will be spontaneous at the same temperature is
NEET 2020
Thermodynamics
4. An organic compound contains $78 \%$ (by wt.) carbon and remaining percentage of hydrogen. The right option for the empirical formula of this compound is: [Atomic wt. of $C$ is $12, H$ is $1$]
NEET 2021
Some Basic Concepts of Chemistry
5. The density of 2 M aqueous solution of NaOH is 1.28 g/cm$^3$. The molality of the solution is
[Given that molecular mass of NaOH = 40 g mol$^{-1}$]
NEET 2019
Some Basic Concepts of Chemistry
7. In water saturated air the mole fraction of water vapour is $0.02$. If the total pressure of the saturated air is $1.2\, atm$, the partial pressure of dry air is :
NEET 2019
Solutions
9. One atom of an element weighs $ 1.8\times 10^{-22}g$ . Its atomic mass is
Manipal 2009
Some Basic Concepts of Chemistry
Latest Updates
- JEE Main 2023 February 25th Shift 1 Morning
- JEE Main 2023 February 25th Shift 2 Evening
- JEE Main 2023 January 31st Shift 1 Morning
- JEE Main 2023 January 31st Shift 2 Evening
- JEE Main 2023 January 30th Shift 1 Morning
- JEE Main 2023 January 30th Shift 2 Evening
- JEE Main 2023 January 25th Shift 1 Morning
- JEE Main 2023 January 25th Shift 2 Evening
- JEE Main 2023 January 24th Shift 1 Morning
- JEE Main 2023 January 24th Shift 2 Evening
- JEE Main 2023 February 1st Shift 1 Morning
- JEE Main 2023 February 1st Shift 2 Evening
- JEE Main 2022 July 25th Shift 1 Morning
- JEE Main 2022 July 25th Shift 2 Evening
- JEE Main 2022 July 26th Shift 1 Morning
- JEE Main 2022 July 28th Shift 1 Morning
- JEE Advanced 2022 Paper 2
- JEE Advanced 2022 Paper 1
- JEE Advanced 2021 Paper 2
- JEE Advanced 2021 Paper 1
- JEE Advanced 2020 Paper 2
- JEE Advanced 2020 Paper 1
- NEET 2022 Physics Answer Key
- NEET 2022 Chemistry Answer Key
- NEET 2022 Botany Biology Answer Key
- NEET 2022 Zoology Biology Answer Key
- NEET Rank Predictor 2023