Q. The cost of onion, wheat and rice is ₹ 60 . The cost of onion, wheat and rice is ₹ 90 . The cost of onion, wheat and rice is . The costs (in ) of onion, wheat and rice per kilogram are respectively

 282  161 Determinants Report Error

Solution:

Let the prices (per ) of onion, wheat and rice be , and , respectively. Then,



This system of equations can be written as , where

Here,


Thus, is non-singular. Therefore, its inverse exists. Therefore, the given system is consistent and has a unique solution given by .
Cofactors of are





Now,




Hence, price of onion per is , price of wheat per is ₹ 8 and price of rice per is .