Q. The cost of $4 \,kg$ onion, $3\, kg$ wheat and $2 \,kg$ rice is ₹ 60 . The cost of $2 \,kg$ onion, $4\, kg$ wheat and $6 \,kg$ rice is ₹ 90 . The cost of $6 kg$ onion, $2\, kg$ wheat and $3\, kg$ rice is $₹ 70$. The costs (in $₹$ ) of onion, wheat and rice per kilogram are respectively
Determinants
Solution: