Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. In the given circuit, if $V_{B E}=0.7\, V$ and $\beta=100$, then find $V_{C E}$ (in volt).Physics Question Image

Semiconductor Electronics: Materials Devices and Simple Circuits

Solution:

$I_{B}=\frac{10-V_{B E}}{1 M \Omega}=9.3 \mu A$
$I_{C}=\beta I_{B}=9.3 \times 100\, \mu A =0.93 \, mA$
and $V_{C E}=10-I_{C} R_{C}$
$V_{C E}=10-0.93 \times 4=6.28 \, V$