Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. An unknown compound has molecular weight $92$ and on acetylation its molecular weight becomes $218$. Number of ‘$OH$’ groups present in unknown compound are

Alcohols Phenols and Ethers

Solution:

Increase in mol. wt $=218-92=126$
Molar mass of one $CH _{3} CO$ groups $=43$
Number of acyl group or
$OH$ group in unknown compound $=\frac{126}{43}=3$ (approx.)