Q. An organic compound contains $24\%$ carbon, $4\%$ hydrogen and remaining chlorine. Its empirical formula is
KEAMKEAM 2020
Solution:
Percentage
No.of moles
Atomic ratio
$C=24 \%$
$\frac{24}{12}=2$
$\frac{2}{2}=1$
$H=4 \%$
$\frac{4}{1}=4$
$\frac{4}{2}=2$
$Cl 72 \%$
$\frac{72}{35.5}=2$
$\frac{2}{2}=1$
E.F. $= CH _{2} Cl$
| Percentage | No.of moles | Atomic ratio |
|---|---|---|
| $C=24 \%$ | $\frac{24}{12}=2$ | $\frac{2}{2}=1$ |
| $H=4 \%$ | $\frac{4}{1}=4$ | $\frac{4}{2}=2$ |
| $Cl 72 \%$ | $\frac{72}{35.5}=2$ | $\frac{2}{2}=1$ |