Q.
Two object, P and Q, travelling in the same direction starts from rest. While the object P starts at time t=0 and object Q starts later at t=30 min. The object P has an acceleration of 40km/h2. To catch P at a distance of 20km, the acceleration of Q should be
According to question,
Object P starts at t=0 and
acceleration of P=40km/h2
The time taken by object P to cover 20km will be, s=u+21at2
Where, u=0,s=21at2 t=a2s
Here, a=40km/h2
and s=20kn t=402×20 =1 hour
Time taken by Q will be 21 hour, because he
started after 30 min.
The acceleration in Q, a=t22s=(21)22×20 =2×4×20 =160km/h2