Q.
A metal surface of work function 1.07eV is irradiated with light of wavelength 332nm. The retarding potential required to stop the escape of photo-electrons is
5479
269
Dual Nature of Radiation and Matter
Report Error
Solution:
Energy of incident light E(eV)=332012375 =3.65 Volt (332nm=3320A˚)
According to the relation E=W0+eV0 ⇒V0=e(E−W0) =e3.72eV−1.07eV =2.65 Volt.