Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. A metal surface of work function $1.07\, eV$ is irradiated with light of wavelength $332\, nm$. The retarding potential required to stop the escape of photo-electrons is

Dual Nature of Radiation and Matter

Solution:

Energy of incident light $E(e V)=\frac{12375}{3320}$
$=3.65$ Volt
$(332\, nm =3320\,\mathring{A})$
According to the relation $E=W_{0}+e V_{0}$
$\Rightarrow V_{0}=\frac{\left(E-W_{0}\right)}{e}$
$=\frac{3.72\, e V-1.07\, e V}{e}$
$=2.65$ Volt.