Q.
A bob of pendulum of mass 50g is suspended by a string with the roof of an elevator. If the lift is falling with a uniform acceleration of 5ms−2, the tension in the string is (g=10ms−2)
1446
280
NTA AbhyasNTA Abhyas 2020Laws of Motion
Report Error
Solution:
Here, mass of bob, m=50g =0.05kg
Since, the lift is falling downward with a uniform acceleration of 5ms−2 , hence tension in the string, T=m(g−a) =0.05(10−5) =0.05×5 =0.25N