Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. When $FeCl _{3}$ is allowed to react with $Na _{2} C _{2} O _{4}$ it form ferric oxalate which on reaction with $\frac{ N }{10}$ acidic $K _{2} Cr _{2} O _{7}$ required $10\, ml$ for complete reaction. Find out millimole of $FeCl _{3}$ required to form ferric oxalate:

Redox Reactions

Solution:

image
meq. of $Fe _{2}\left( C _{2} O _{4}\right)_{3}$ reacted $=10 \times \frac{1}{10}=1$
meq. of $FeCl _{3}$ required $=1$
millimole of $FeCl _{3}$ required $=\frac{1}{3}$