Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. The quantity of a charge that will be transferred by a current flow of $20 \,A$ over $1 \,hour\, 30$ minutes period is

KCETKCET 2016Current Electricity

Solution:

Time period, $t =1 hr 30 min =1.5 \times 3600=5400 s$
Current flowing, $I =20 A$
$\therefore$ Charge transferred, $q = It =20 \times 5400=10.8 \times 10^{4} C$