Thank you for reporting, we will resolve it shortly
Q.
The acceleration of a certain simple harmonic oscillator is given by $a=-\left(35.28 m / s ^{2}\right) \cos 4.2 t$. The amplitude of the simple harmonic motion is :
Oscillations
Solution:
Given $\omega^{2} A=35.28$
$\omega=4.2$
$\Rightarrow A=\frac{\omega^{2} A}{(\omega)^{2}}=\frac{35.28}{(4.2)^{2}}=2.0 \,m $