Thank you for reporting, we will resolve it shortly
Q.
In a sinusoidal wave the time required for a particular point to move from equilibrium pasition to maximum displacement is $0.17\, s$, then the frequency of wave is:
Maximum displacement from mean occurs at $\frac{T}{4}$.
For a motion in SHM particle taken one-fourth of periodic time to reach maximum displacement.
Hence, periodic time is given by
$T=0.17 \times 4 =0.68 \,s$
Hence, frequency $ =\frac{1}{\text { time period }} $
$ =\frac{1}{0.68}=1.47\, Hz $