Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. In a meter bridge, the balancing length from the left end (standard resistance of 1 ohm m the gap) is found to be 20 cm. The value of the unknown resistance will be.

ManipalManipal 2000

Solution:

Here: Standard resistance of the wire $ =1\,\Omega $ Length of the wire from the left end $ l=20\text{ }cm $ The value of unknown resistance is given by $ R=\left( \frac{l}{100-l} \right)\times S $ $ =\frac{20}{100-20}\times 1=\frac{20}{80} $ $ =0.25\,\Omega $