Tardigrade
Tardigrade - CET NEET JEE Exam App
Exams
Login
Signup
Tardigrade
Question
Physics
A solenoid 1.5 m long and 0.4 cm in diameter possesses 10 turns per cm length. A current of 5 A flows through it. The magnetic field at the axis inside the solenoid is
Question Error Report
Question is incomplete/wrong
Question not belongs to this Chapter
Answer is wrong
Solution is wrong
Answer & Solution is not matching
Spelling mistake
Image missing
Website not working properly
Other (not listed above)
Error description
Thank you for reporting, we will resolve it shortly
Back to Question
Thank you for reporting, we will resolve it shortly
Q. A solenoid $1.5\, m$ long and $0.4\, cm$ in diameter possesses $10$ turns per cm length. A current of $5\, A$ flows through it. The magnetic field at the axis inside the solenoid is
KCET
KCET 2006
Moving Charges and Magnetism
A
$2\pi \times10 ^{-3}T$
59%
B
$2\pi \times 10 ^{-5}T$
18%
C
$4\pi \times 10 ^{-2}T$
13%
D
$4\pi \times 10 ^{-3}T$
11%
Solution:
Magnetic field at the axis inside the solenoid
$B = \mu_{0}\, ni $
Here, $n = 10$ tums/cm =$ 1000 $ turns/m, $i = 5\, A $
$B = 4\pi \times10^{-7} \times1000 \times5 $
$ = 2\pi \times10 ^{-3} \, T$