Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. A series LCR circuit with $R=20 \,\Omega, L=1.5 \,H$, $C=35 \,\mu F$, is connected to a variable frequency of $200\, V$ $AC $ supply. When the frequency of the supply equals the natural frequency of the circuit, the average power transferred in one complete cycle is

Alternating Current

Solution:

This is the condition of resonance. Here $Z=R$
$\Rightarrow P=\frac{V^{2}}{R}=\frac{(200)^{2}}{20} ; P=2000 \,W$