Question Error Report

Thank you for reporting, we will resolve it shortly

Back to Question

Q. A body Is projected at time t =0 from a certain point on a planet's surface with a certain velocity at a certain angle With the planet's surface assumed horizontal. The horizontal and vertical displacements x and y in meter respectively very with time t in second as x = $10\sqrt{3}$t and y = 10t - t$^2$ The maximum height attained by the body is.

Motion in a Plane

Solution:

Conparing standard equations
$u$ sin $\theta$ = 10, $\frac{1}{2} g$ = I , H = $\frac{u^2 \, sin^2 \, \theta}{2g}$