Q.
The altitude of a cone is 20cm and its semi-vertical angle is 30∘ If the semi-vertical angle is increasing at the rate of 2∘ per second, then the radius of the base is increasing at the rate of
Let θ be the semi-vertical angle and r be the radius of the cone at time t.
Then, r=20tanθ ⇒dtdr=20sec2θdtdθ ⇒dtdr=20sec230∘×2[∵θ=30∘ and dtdθ=2] ⇒dtdr=20×34×2cm/s=3160cm/s