Q.
A balloon rises from rest with a constant acceleration of 8g . A stone is released from it when it has risen to height h . The time taken by the stone to reach the ground is ngh seconds. Then what is the value of n ?
9396
286
NTA AbhyasNTA Abhyas 2020Motion in a Straight Line
Report Error
Answer: 2
Solution:
From equation v2=u2+2as
Given, u=0,a=8g ∴ We have, v=2(8g)h
When the stone released from this balloon. It will go upward with velocity v=gh
In this condition, time taken by stone to reach the ground, −h=vt−21gt2 t=gv[1+1+v22gh] =g2gh[1+1+4gh2gh] =g2gh=2gh